قطعات و تجهیزات جانبی در ساخت تابلو برق

             قطعات و تجهیزات جانبی در ساخت تابلو برق

 

 کابلشو (Cable Lugs)

کابلشو‌ها (Terminal ends, Terminal Shoes) برای اتصال سر کابل به شینه ها و ترمینال ها، مورد استفاده قرار می گیرند. کابلشوها در اندازه های گوناگونی برای کابل ها با قطر متفاوت، ساخته می شوند.

جهت اتصال کابلشو به سر کابل (کابلشو زدن)، ابتدا کابلشوی متناسب با قطر سیم انتخاب می شود و پس از آن، روکش قسمتی از سر کابل را که باید در کابلشو قرار بگیرد؛ برداشته شده و در نهایت به استفاده از دستگاه پرس، کابلشو بر روی سیم محکم می شود.

تصویر زیر، نمونه هایی از کابلشو را در اندازه های متفاوت نشان می دهد:

 

 

موف (دو راهی یا انگشتی)

موف ها جهت اتصال دو کابل به یکدیگر یا مفصل زدن بین دو کابل، استفاده می شوند و در اندازه های گوناگون برای کابل ها با قطرهای متفاوت، ساخته می شوند.

برای مفصل زدن بر روی کابل، ابتدا موف متناسب با کابل، انتخاب می شود و سپس روکش سر کابل ها به اندازه نصف طول موف با تیزبر جدا شده و کابل ها از دو طرف، درون موف قرار می گیرد سپس موف ها با فشار دستگاه پرس بر روی کابل، محکم می شوند. در نهایت نیز بخشی از کابل ها که با موف به هم متصل شده با عایق مناسب به صورت کامل، پوشانده می شود.

شکل زیر، نمونه ای از موف را نشان می دهد:

 

 موف (Cable Muff) در اندازه های گوناگون

 

 ترمینال تابلویی (Electrical Terminals)

ترمینال فیوز خور و ترمینال ریلی

ترمینال های الکتریکی دسته ای از اتصالات الکتریکی هستند که برای انتقال جریان الکتریکی از منبع تغذیه یا زمین به یک مصرف کننده استفاده می شوند. باید توجه داشت که کابل های تغذیه کننده و مصرف کننده توسط کابلشو به ترمینال متصل می شوند.

در شکل زیر، تعدادی ترمینال در یک مدار را می توانید مشاهده کنید:

 

     

ترمینال ها (Electrical Terminals) در یک مدار

  

 گلندها (Cable Glands)

گلند فلزی و گلند پلاستیکی

گلند، تجهیزی است که برای اتصال و ایمن کردن انتهای کابل برق به تجهیزات دیگر طراحی شده است. بیش تر برای کابل هایی که در فضای باز قرار داده می شوند استفاده می شود. از گلند در انواع کابل برق، داده، کنترل، ابزار دقیق، اتوماسیون و مخابرات نیز استفاده می شود.

گلندها از یک محفظه و یک بدنه مرکزی ساخته می شوند که از طریق آن ها، کابل کشی به چندین اتصال اجازه عبور می دهد. به آن دلیل که ممکن است قطر کابل های به کار رفته در یک کابل کشی یک سیستم متفاوت باشد، گلند ها در اندازه های گوناگونی ساخته می شوند. در شکل زیر نمونه ای از گلند را مشاهده می کنید:

 (Cable Gland)         

 

 مقره الکتریکی (Electrical Insulator)

این عایق، برای جداسازی شینه ها و هادی های درون تابلو از بدنه آن استفاده می شودمقره الکتریکی، می تواند جریان الکتریکی بسیار کمی را از خود عبور دهد. این امر در تضاد با سایر مواد موجود در تابلو، هم چون نیمه هادی ها و هادی ها است که جریان الکتریکی را با سهولت بیش تری هدایت می کنند. خاصیتی که این عایق را متمایز می کند مقاومت آن است. مقاومت عایق ها نسبت به نیمه هادی ها یا هادی ها بیش تر است. که متداول ترین نمونه های آن، غیر فلزاتی هم چون سرامیک یا شیشه، گاز یا خلا هستند. مقره ها علاوه بر محافظت از اتلاف جریان، جریان الکتریکی را کارآمدتر نیز می کنند.

با توجه به کاربرد مقره ها، اشکال گوناگونی برای آن ها در نظر گرفته می شود که این اشکال در ولتاژهای متفاوت تغییر خواهد کرد. در شکل زیر، نمونه هایی از مقره ها نمایش داده شده است که شینه به یک سمت آن پیچ شده و سمت دیگر آن به بدنه پیچ می شود.

مقره الکتریکی (Electrical Insulator)

 

        شینه (Busbar)

آماده سازي شينه ها جهت به کارگیری در مسير الكتريكي بين كليدها و فيوز ها، به وسیله دستگاه برشی مخصوص انجام مي شود. كه علاوه بر وظيفه برش، خم كاري شينه ها را نيز انجام می دهد. مقطع اين شينه ها در 30 میلی متر بوده و طول آن ها با توجه به فاصله بین اتصالات، متغیر است. سوراخ روی شینه ها با توجه به تعداد مراحل انشعاب آن ها ايجاد مي شود که از این نقطه به یکدیگر پيچ مي شوند .

 

 

 

  وارنیش یا روکش حرارتی  (reychem)ریکم

شينه ها توسط وارنيش عايق مي شوند، وارنیش پوششی برای عایق کاری سیم و کابل بدون پوشش است. وارنیش حرارتی یا "Heat Shrink" لوله ای پلاستیکی است که جهت پوشش برای سیم، کانکتور یا اتصالات الکتریکی سالم و یا آسیب دیده ، برای ایجاد مقاومت در مقابل آسیب سیم و حفاظت انواع سیم در برابر شرایط نامساعد محیط استفاده می‌شود.

ابتدا وارنيش روي شينه کشیده می شود سپس وارنيش حرارت داده مي شود تا به طور کامل، به شينه بچسبد، رنگ وارنيش به طور معمول، زرد، آبي و یا قرمز مي باشد.

 

                     

 

  مدل های مختلف سرسیم و وایرشو

 

               

 

ریل مینیاتوری و ریل ترمینال

ریل تابلویی رعد

 

 

بست ترمینال یا بست انتهایی

بست انتهایی رعد

 

       

 

 

چراغ سیگنال 220 ولت و 24 ولت

 

پراغ سیگنال تابلویی رعد

       

پریز ریلی تابلویی ساده و پریز ریلی چراغدار

پریز ریلی رعد

استفاده از پریز ریلی در تابلو برق و سیستم های توزیع نیروی برق اجتناب ناپذیر است. پریز ریلی رعد قابلیت نصب بر روی ریل های تابلویی و همچنین قالب استاندارد آن ، این نوع محصول را متمایز می کند. ترمینال های اتصال اصلی (L1 ، N ، PE) در یک طرف سوکت برای اتصال آسان مرتب شده اند. مزایای DSO به شرح زیر است:

قابل نصب بر روی ریل های TH35-15 و TH35-7.5

تولید شده  مطابق با  استاندارد IEC / EN 60715

داشتن سه ترمینال اتصال: زمین، خنثی، فاز

دارای دو مدل مجهز به LED و بدون LED

مواد پلاستیکی مقاوم در برابر آتش UL 94 اعمال شده است

 

 

              

 

جمپر ترمینال

 

        

 

 

 

 

داکت شیاردار تابلویی و کانال شیار دار با ابعاد گوناگون

داکت شیاردار رعد

داکت های شیاردار ازلحاظ عملکرد و نوع کاربرد مانند داکت های خانگی معمولی می‌باشند. تنها تفاوت این داکت ها وجود شیارهایی در بدنه جهت سهولت عبور سیم است. این داکت ها معمولاً در تابلو برق‌های فشار ضعیف و فشارقوی کاربرد دارند.

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  40 * 25   

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  60 * 25

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  60 * 40

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  40 *40

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  80 * 40

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  40 * 60

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  60 * 60

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  60 * 80

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  80 * 80

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  60 * 100

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  80 * 100

داکت شیاردارتابلویی رعد  سایز  100 * 100

طراحی داکت رعد به این صورت است که درب آن بدون هیچ لغزشی روی داکت محکم می‌شود و حجم زیاد سیم و کابل داخل داکت باعث از هم گسستگی داکت و درب آن نمی‌شود. باوجود محکم بودن درب این داکت، به‌راحتی می‌توان درب این داکت را باز و بسته نمود. وجود سوراخ‌هایی در کف داکت تابلویی رعد امکان نصب آن را روی صفحه تابلو و ریل آسان می‌کند. از دیگر ویژگی‌های طراحی این محصول می‌توان به خط شکست شیارهای اضافه‌ی داکت اشاره کرد که بدون استفاده از هیچ ابزار برنده‌ای می‌توان شیارهای اضافه را حذف کرد. در لبه این داکت نوارهای نرم زردرنگی وجود دارد که باعث می‌شود هنگام سیم‌کشی آسیبی به دست فرد وارد نشود.

شرکت رعد با تکیه بر توانایی و دانش فنی متخصصان خود اقدام به تولید و عرضه این داکتها نموده است. از مشخصات این داکت ها توان قفل شوندگی مضاعف درب بر روی بدنه و جلوگیری از باز شدن دربها هنگام استفاده از حجم زیاد سیم و کابل داخل داکتها میباشد.

← کیفیت بسیار بالای محصول مطابق با استانداردهای بین المللی IEC61084-EN50085 

← دارای گواهینامه KEMA و CE
 
ساخته شده از مواد PVC غیر قابل اشتعال که خاصیت خود خاموشی دارند
 دارای نوار PVC زرد رنگ ونرم در لبه شاخکها به منظور جلوگیری ازصدمه دیدن دستها در حین سیم کشی ونیز محکم نگاه داشتن درب داکت
 طراحی غیر لغزشی درب داکت با سهولت نصب وحداکثرپایداری وقفل شوندگی
← دو خط شکست از پیش تعبیه شده برای شکستن وجدا کردن شاخ کهای دیواره به تنهایی یا جدا کردن مجموعه
شاخ کها و پایه آ نها از کف کانال

 

            

 

  لوله فلکسی خرطومی

 

                 

 

6 -  شماره ترمینال و تگ ترمینال

 

               

 

 

  بست کمربندی پلاستیکی و فلزی استیل

 

                              

 

 

 سلکتور سوییچ و کلید دوحالته و سه حالته

 

            

 

 

 شاسی استارت و استپ و شاسی امرجنسی قارچی

شاسی رعد

شاسی یا پوش باتن های رعد از جمله تجهیزات فرمان هستند که برای قطع و وصل مدار به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از موارد استفاده از این شاسی ها در تابلوهای برق صنعتی جهت راه اندازی موتور یا قطع آن است. معمولا برای فرمان وصل مدار از رنگ سبز شاسی با کنتاکت باز استفاده می شود و همچنین برای فرمان قطع مدار از رنگ قرمز با کنتاکت بسته استفاده می شود.